W obliczu śmierci bliskiej osoby podajemy Tobie pomocną dłoń.

Poradzenie sobie ze śmiercią bliskiej osoby jest bardzo trudne. Niestety w tych najcięższych chwilach należy też dopełnić szeregu formalności związanych z przygotowaniem do pogrzebu i sprawami urzędowymi… Jeśli nie czujesz się na siłach – powierz wszystkie te obowiązki nam.

Co robić gdy umiera ktoś bliski:

1
Lekarz lub pogotowie
Pierwszym krokiem powinno być wezwanie lekarza bądź pogotowia ratunkowego celem stwierdzenia zgonu oraz wypisania dokumentów: karty zgonu oraz informacji dla administracji cmentarza. Pogrzeb musi odbyć się do 72 godzin od daty śmierci, a w przypadku zgonu na skutek choroby zakaźnej - do 24h.
2
Wsparcie
W tych ciężkich chwilach nie powinniśmy zostawać sami. Warto poprosić o towarzystwo kogoś, kto nas wesprze i pomoże przejść najcięższe chwile. Na tym etapie powinno się przeprowadzić kluczowe rozmowy – powiadomić o śmierci pozostałe najbliższe osoby. Wystarczy wybrać do 5 osób i poprosić je o przekazanie informacji pozostałym zainteresowanym.
3
Zadzwoń do nas
Lekarz bądź osoba uprawniona do stwierdzenia zgonu wypisze protokół i kartę zgonu. Kolejnym krokiem jest kontakt z Gorzowskim Domem Pogrzebowym pod nr tel. 531 555 231. Pracujemy w systemie całodobowym przez wszystkie dni w roku, więc o każdej porze dnia i nocy przyjmiemy zgłoszenie i wszystkim się zajmiemy.
1
Szpitalny dział statystyki
Kartę Zgonu wraz z kartą potwierdzenia odbioru zwłok wydaje w takiej sytuacji bliskim zmarłego szpitalny dział statystyki. Na tym etapie należy powiadomić o śmierci pozostałe najbliższe osoby. Wystarczy wybrać do 5 osób i poprosić je o przekazanie informacji innym zainteresowanym.
2
Sprawdzenie czasu od przyjęcia do szpitala
Sytuacją szczególną jest ta, gdy zgon nastąpi w czasie krótszym niż dwanaście godzin od przyjęcia osoby do szpitala. Z powodu niedostatecznych informacji o przyczynie śmierci konieczne może być wykonanie sekcji zwłok - posiadamy taką usługę w naszej ofercie.
3
Zadzwoń do nas
Kolejnym krokiem jest kontakt z całodobowym numerem telefonu Gorzowskiego Domu Pogrzebowego: 531 555 231. Na spotkaniu podpiszemy upoważnienie do odbioru ciała osoby Zmarłej ze szpitala oraz ustalimy wszelkie szczegóły dotyczące zorganizowania pogrzebu.
1
Deklaracja
To Rodzina lub osoby upoważnione decydują o wyborze firmy pogrzebowej składając w tym celu deklarację już w czasie przyjęcia pacjenta do hospicjum.
2
Nie musisz nigdzie dzwonić
W przypadku wyboru naszej firmy do organizacji pogrzebu w momencie zgonu, to hospicjum zawiadomi nas o konieczności przewiezienia osoby zmarłej do naszej chłodni.
3
Szczegóły ceremonii pogrzebowej
Szczegóły organizacji ceremonii pogrzebowej omówimy na spotkaniu w Gorzowskim Domu Pogrzebowym (przy ul. Żwirowej 21C). Jesteśmy do dyspozycji pod całodobowym numerem tel: 531 555 231
1
Policja
Gdy śmierć nastąpi w wyniku wypadku, samobójstwa lub gdy podejrzewane jest morderstwo, oprócz pogotowia należy wezwać Policję, ta zaś zawiadamia Prokuraturę. Ciało zmarłego zostaje przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie ustalana jest przyczyna zgonu i wystawiana Karta Zgonu.
2
Wsparcie
W tych ciężkich chwilach nie powinniśmy zostawać sami. Warto poprosić o towarzystwo kogoś, kto nas wesprze i pomoże przejść najcięższe chwile. Na tym etapie powinno się przeprowadzić kluczowe rozmowy – powiadomić o śmierci pozostałe najbliższe osoby. Wystarczy wybrać do 5 osób i poprosić je o przekazanie informacji pozostałym zainteresowanym.
3
Zadzwoń do nas
Po uzyskaniu pozwolenia na odebranie ciała zmarłego prosimy o kontakt z Nami pod całodobowym numerem telefonu: 531 555 231. Pracujemy w systemie całodobowym przez wszystkie dni w roku, więc o każdej porze dnia i nocy przyjmiemy zgłoszenie, załatwimy wszelkie formalności i zorganizujemy pogrzeb.

Dokumenty do uzyskania lub przygotowania

Jeśli wyrazisz taką wolę przejmiemy za Ciebie wszystkie obowiązki związane z organizacją pogrzebu i pozwolimy Ci na spokojne i refleksyjne przeżycie czasu żałoby. Pomożemy podjąć szereg decyzji, m.in. o rodzaju trumny, wyborze kwiatów, wykupieniu kwatery na cmentarzu. W Twoim imieniu wystosujemy wniosek o zasiłek pogrzebowy i dopilnujemy, aby wszelkie kwestie w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zostały szybko załatwione. Przygotujemy także wzruszającą ceremonię, zadbamy o salę na konsolację i poczęstunek dla gości – wszystko w jednej lokalizacji, dzięki czemu nie trzeba martwić się o transport. Zapewnimy uroczystą i poważną atmosferę. Wystarczy 7 Twoich podpisów.

  • KARTA ZGONU - warto ją skopiować kilkakrotnie, ponieważ może być przydatna przy sprawach spadkowych, w instytucjach finansowych oraz ubezpieczalniach,
  • DOWÓD OSOBISTY ZMARŁEGO,
  • ZAŚWIADCZENIE Z ZAKŁADU PRACY - o zatrudnieniu lub w przypadku emeryta lub rencisty ostatni odcinek emerytury lub renty,
  • ODPIS AKTU URODZENIA - tylko jeżeli zmarły to dziecko,
  • KSIĄŻECZKA WOJSKOWA - jeżeli zmarły to mężczyzna poniżej 50 roku życia,
  • AKT MAŁŻEŃSTWA - jeżeli zmarły to współmałżonek,
  • SKRÓCONY ODPIS AKTU ZGONU.

Bezpłatne poradnictwo w żałobie

Staramy się zapewnić profesjonalną obsługę będąc w pełni świadomi, że w tym trudnym okresie każdemu potrzeba wsparcia. Indywidualne reakcje na żałobę mogą się znacznie różnić, ale często zwyczajna rozmowa potrafi przynieść wiele korzyści i ulgi. Zachęcamy do skorzystania z wsparcia psychologicznego  podczas bezpośredniego spotkania ze specjalistą, poprzez kontakt telefoniczny lub online.

Kontakt telefoniczny – porady psychologiczne, prawne, duszpasterskie

Dla wszystkich osób w żałobie, które potrzebują pomocy funkcjonuje bezpłatny telefon wsparcia fundacji NAGLE SAMI pod nr 800-108-108 od poniedziałku do piątku, w godzinach 14.00 – 20.00. Stowarzyszenie Św. Eugeniusza de Mazenoda, przy ul. Śląskiej 7A w Gorzowie zapewnia rodzinom Dzieci Nienarodzonych bezpłatną pomoc specjalistów w ramach programu GAUDIUM VITAE – nr tel 690-333-893.

Spotkanie – dyżury specjalistów i grupy wsparcia

Osoby borykające się ze stratą bliskiej osoby zapraszamy na spotkania grupy wsparcia w Hospicjum Św. Kamila w Gorzowie Wlkp., przy ul. Stilonowej 21 (kontakt tel. 796 332 165). W pierwszą i trzecią środę miesiąca w godz. 18-20 dyżuruje także psycholog w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy ul. Brackiej 7 w Gorzowie Wlkp.

Wsparcie online – kontakt poprzez wiadomość e-mail lub połączenie Skype

Zachęcamy do pisania o swoich trudnościach, wątpliwościach czy pytaniach. Na e-maile odpowiada psycholog Fundacji NAGLE SAMI: psycholog@naglesami.org.pl Psycholog fundacji Nagle Sami pełni również dyżur on-line przez Skype’a w każdy czwartek od 17.00 do 20.00. Nazwa użytkownika: Fundacja Nagle Sami. Więcej informacji online na stronie www.naglesami.org.pl