Image module

Pogrzeb dziecka utraconego

Rodzice po poronieniu mają prawo pochować swoje nienarodzone dziecko, niezależnie od czasu trwania ciąży.

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy ze swoich praw po poronieniu i nie wie, że jest możliwe pochowanie dziecka po poronieniu i odebranie zasiłku pogrzebowego, pod warunkiem, że znana jest jego płeć.

Pogrzeb dziecka utraconego to szczególnie bolesne doznanie szczególnie dla rodziców dla których miała to być pierwsza pociecha. Wiele osób poddaje w wątpliwość potrzebę prowadzenia takiej uroczystości. Gorzowski Dom Pogrzebowy w sposób szczególny traktuje takie zlecenia. Wszystkie pochówki dzieci utraconych są bezpłatne. Każdy taki pochówek jest pochówkiem, w trakcie którego ze względu na jego intymność nie zapraszamy osób dalszych. Pogrzeb dziecka nienarodzonego spełnia w życiu duchowym każdej osoby takie samo zadanie jak i pogrzeb dorosłego. Stanowi wyraźną linię pomiędzy tym co było, a tym co jest. Pożegnanie dziecka daje poczucie spokoju i nadzieję na to, że w formie której się to zrobiło, godnie i czule pożegnano je z otaczającego świata bez względu na to gdzie trafiło. Czy jesteśmy wierzący czy nie, każde z nas ma potrzebę odpowiedniego doprowadzenia pewnych spraw do końca. W Gorzowskim Domu Pogrzebowym od 2016 roku istnieje możliwość godnego pochowania dziecka – na gorzowskim cmentarzu komunalnym jest do tego specjalne miejsce – grób dzieci utraconych. Dzieci nienarodzone mają swoją specjalną kwaterę i właśnie tam składane są prochy wszystkich tych najmniejszych i bezbronnych członków naszych rodzin.

Pomoc po stracie

Mając szczególną świadomość wynikających z takich okoliczności obciążeń dla rodziców jesteśmy w kontakcie z psychologami i jesteśmy skłonni zaproponować Państwu kontakt z kimś, kto pomoże w odpowiedni sposób poradzić z problemami wynikającymi z obciążenia sytuacją. Nie ma żadnego obowiązku uczestniczenia w takim pożegnaniu, ani nawet wskazania imienia dziecka.

Staramy się zapewnić profesjonalną obsługę będąc w pełni świadomi, że w tym trudnym okresie każdemu potrzeba wsparcia. Indywidualne reakcje na żałobę mogą się znacznie różnić, ale często zwyczajna rozmowa potrafi przynieść wiele korzyści i ulgi. Zachęcamy do skorzystania z wsparcia psychologicznego podczas bezpośredniego spotkania ze specjalistą, poprzez kontakt telefoniczny lub online.

POMOC PO STRACIE
Image module

Formalności związane z pochówkiem

Aktualnie rodzice mają dwie drogi prawne, które pozwolą im pochować dziecko w grobie dziecka utraconego.

Można odebrać w szpitalu kartę zgonu dziecka po poronieniu i zorganizować pogrzeb na własną rękę lub zlecić to naszemu personelowi, by mieć czas na spokojne przeżycie żałoby.

Możliwe jest także zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego i odebranie zasiłku pogrzebowego, pod warunkiem, że znana jest jego płeć.